• Flattr FoI: 
Falkvinge &Co. on Infopolicy
FALKVINGE &CO. ON
INFOPOLICY
Falkvinge on Infopolicy - Home
»

Manifestationen – vi som stod upp

21

Pirate Parties

Pirate Parties

Igår den 31 maj var det en manifestation på Medborgarplatsen för rätten till ett privatliv, och mot allmän avlyssning. Och som Oscar Swartz noterade — nog var platsen väl vald, åtminstone till namnet.

Många har skrivit om innehållet i manifestationen redan, så jag väljer att ge lite mer personliga reflektioner.

Vädret var strålande, och jag fick till och med lite solbränna. Det var otroligt kul att träffa så många andra medborgarrättskämpar, och jag både vet och hoppas att många andra kände samma sak. Torgmöten är ju en lite ålderdomlig påverkansform — men så länge man vet varför man agerar på ett visst sätt och inte bara agerar i blindo, så. I det här fallet var det värt bara att se hur många människor som faktiskt står upp för våra rättigheter och kämpar — att vi fick möjligheten att se varandra i ögonen och se hur många vi är. Långt färre har åstadkommit mycket större saker. Vi kan göra det här — men, som Emma säger, vi måste alla inse hur lätt det är att inte vara tyst – och hur viktigt det är.

2008-05-31 Medborgarplatsen - skylt

Till exempel hade några av medborgarrättskämparna på plats gjort en egen enkel skylt av ett tygstycke, bara för att tala om för världen vad som händer. Det är precis så vi alla måste göra. Helt spontant ställa oss med det som står till buds och tala om vad som faktiskt händer.

Nu samlades vi runt 300 personer. Det är ett inte så mycket traditionellt sett – men för den här frågan är det en klar uppåtgående trend, och om gammelmedia hade velat, så hade de kunnat göra en stor story av det. (SVT gjorde en gång ett reportage när vi var runt 50 personer i Malmö, och fick det att se ut som ett fullsatt torg.) Politikerna, däremot, bryr sig inte om ifall vi så samlar trehundra tusen personer. Det finns bara en sak de bryr sig om, och det är opinionstryck.

2008-05-31 Medborgarplatsen - översikt

Sådant opinionstryck är det nu upp till oss, oss, att skapa. Nu vet vi hur många vi är. Vi är jättemånga. Nu vet vi vilket tryck vi kan skapa, om vi bara vill. Massor. Sidan på Knuff är smockfull idag av medborgarrättskämpar.

Sådant tryck skapar man genom att prata med sina vänner. Genom att stå upp för idéerna. Både på gator och torg — som på Medborgarplatsen — och i sina egna sociala cirklar. Det är framför allt där idéerna sprids och växer — inget, inget, är starkare än word-of-mouth. Massmedia kan sticka och gömma sig jämfört med den kraften.

Författaren Anna Troberg är en relativ nykomling till piratrörelsen, men som visar en otrolig klarsynthet, och inledde talarlistan med att bland annat prata om egna erfarenheter av att få sina mejl lästa på en arbetsplats. Hon satte fingret på en väldigt viktig punkt — innan man har varit med om det, så förstår man inte hur stort intrånget är.

2008-05-31 Medborgarplatsen - Anna

Christian Engström, klädd i fulla partiregalier, fortsatte med att bland annat berätta om FRAs historia — hur de gjort nytta en gång i tiden, men nu mest hålls vid liv för att några ska få fortsätta att känna sig viktiga i en symbios mellan skithemliga agenter och skitnödiga politiker.

2008-05-31 Medborgarplatsen - Christian

Jag själv avslutade talarlistan med att prata om varför privatliv som koncept är samhällsviktigt, och att avslöja namnet på tjänstemannen — att det var självaste överdirektören på FRA som berättat att de bryter mot Europakonventionen och svensk grundlag. Dagen till ära hade jag klätt mig i våra partifärger. Jag undrar om någon märkte det. :)

2008-05-31 Medborgarplatsen - Rick lila

Efteråt tog vi en picknick i Fatbursparken bakom Medborgarplatsen och fortsatte det sociala. Det är det som bygger kittet nu, för nu måste vi som står upp och räknas hjälpa varandra — nu är dagarna dyra, och vi måste tillsammans stoppa det här och behålla våra medborgarrätter. Missa inte projO:s senaste banner för bloggar, som gav mig rysningar när jag fick syn på den.

Hatten av till alla som kom och ville vara med och stå upp och räknas. Nu tystnar vi inte med detta. Nu fortsätter vi att prata, prata och åter prata. Det må vara det enda vi kan göra, men kraften i människor som brinner för medborgarrätt har underskattats många gånger i historien. Som Snowflake skriver — det var otroligt givande med diskussionerna efter manifestationen, när så många medborgarrättskämpar var på samma ställe.

Andra som skriver om manifestationen (mer politiskt än vad jag gör, jag har inte så mycket att lägga till): Anna Troberg, Basic Personligt, Björnbrum, Catti Ullström, Caught in the Act, Cynism, Drottningsylt, Joshens Humla, Mia, Motpol, Opassande, Oscar Swartz, Polymeriska Tankar, ProjO ett, två, tre, Stationsvakt, Snowflakes in Rain, Teflonminne, Tentativa Tankar

Jag måste avsluta med ett riktigt guldkorn från Joshens blogg:

Tidigare i veckan kablades nyheten ut att man funnit en tidigare okänd indianstam som lever isolerad från resten av världen, djupt inne i Amazonas. Enligt rapporteringarna finns det i runda slängar hundra grupper av människor som lever ovetande om den moderna världen. Dessa finns huvudsakligen i Amazonas, på Nya Guinea och på avskilda öar i Stilla Havet, samt i Sveriges Riksdag.

Nu fortsätter vi allihop att stå upp och räknas. Land byggs inte med lag. Land byggs med människor som vet hur mycket de kan åstadkomma tillsammans.

You've read the whole article. Why not subscribe to the RSS flow using your favorite reader, or even have articles delivered by mail?

About The Author: Rick Falkvinge

Rick is the founder of the first Pirate Party and is a political evangelist, traveling around Europe and the world to talk and write about ideas of a sensible information policy. He has a tech entrepreneur background and loves whisky.

Liked This?

By participating in the discussion and posting here, you are placing your contribution in the public domain (CC0). If you are quoting somebody else, credit them.

Contributors take own responsibility for their comments.

21

  1. 1
    drf

    /Signed.

    Fortfarande lite ångest över att jag och nef försov oss så grovt att vi inte kunde närvara, men shit happens. Lite färre i uppslutningen än vad jag hade trott men vem är jag att kommentera när jag ändå inte var där.

    Nu står vi upp tycker jag.

    drf’s last blog post: Bostad sökes

  2. 2
    Rick Falkvinge

    Drf: Motpol hade en bra bild av uppslutningen. Kan tyckas lite, men det är betydligt mer än vad vi haft tidigare demonstrationer — när vi dessutom samarrangerat med LUF, Grön Ungdom och Ung Vänster.

    Vi är på rätt vektor. Men rör vi oss tillräckligt fort? Det vet jag inte, men jag tänker inte sluta springa för det.

  3. 3

    [...] Jag har inte suttit vid datorn särskilt mycket i helgen, och eftersom jag inte kunde närvara på Piratpartiets manifestation på Medborgarplatsen igår så har jag fått nöja mig med att läsa om det i en hel drös med bloggar [...]

  4. 4

    Synd man bor så ini helsike långt bort. Jag försöker påverka opinionen lokalt men det är inte det lättaste. Folk är skrämmande naiva, litar alldeles för mycket på myndigheter och staten.

    Mind’s last blog post: Förberedelser inför fascismen

  5. 5
    Klaus

    Förhoppningsvis kommer även FRA-frågan upp i den kampanj som Aftonbladet via TU just verkar ha dragit igång. Man ska nog inte räkna med det, dock.
    http://www.aftonbladet.se/nyheter/article2589156.ab

  6. 6
    Marco Baxemyr

    Mind: Jag anser att man måste kunna lita på sina folkvalda för att kunna känna sig trygg, och känner man sig inte trygg så skadas i många fall yttrandefriheten. Å andra sidan får man absolut inte bli för naiv, men det är oerhört vidrigt att regeringen m.fl. utnyttjar det förtroende svenska folket har för dem..

  7. 7

    [...] följer några av de bloginlägg som tar upp manifestationen som massmedia missade: 1, 2, 3, 4, [...]

  8. 8

    [...] yttrandefrihet — Christian Engström @ 10:08 I lördags anordnade Piratpartiet en demonstration mot FRA-lagen. Vackert väder, mycket folk och överhuvudtaget en mycket lyckad [...]

  9. 9

    [...] er tid att besöka de insatta och engagerade bloggarna,  Drf har en bra konklusion, Rick är en motor bland upplysarna. LÄNKA till dom! Om media nu tiger ihjäl en av de största [...]

  10. 10

    Det intressanta blir nu vad som kommer sen – hade detta betydelse? Vi får hoppas det. Det är minst sagt en partiöverskridande fråga detta där inte minst jag själv som moderat kämpar på. Jag tycker att jag skriver och vinklar om frågan mest varenda dag ;-).

    Nu har både fp, c och även andra moderater visat lite intresse – men det är kort om tid och vi får se vad som händer nu.

    Mary’s last blog post: Sunt förslag från klok moderat…

  11. 11

    [...] den fina bilden via opassande min vanliga frukost läsning samt via Mr Falkvinge som hade länken till Projo’s [...]

  12. 12
    N

    Ta i trä, Thomas Bodström ställer upp Staffan Danielsson rätt bra mot väggen: https://www.blogger.com/comment.g?blogID=20496976&postID=8547914927695753937

  13. 13
    Johan T

    Sanna Rayman tar upp demonstrationen på ledarbloggen.

  14. 14
    Daniel

    Tack för att ni lyfte fram det blivande Orwell samhället.

    jag tänkt på detta efter läst detta.

    Vill bara avsluta med följande kommentar:
    http://www.manskligarattigheter.gov.se/extra/pod/?module_instance=7

    FN:s Allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna, Artikel 12.

    “Ingen må utsättas för godtyckliga ingripanden i fråga om privatliv, familj, hem
    eller korrespondens, ej heller angrepp på heder och anseende. Envar har rätt
    till lagens skydd mot sådana ingripanden eller angrepp.”

    Regeringsformen, 2 kap. Grundläggande fri- och rättigheter.
    6 § Varje medborgare är gentemot det allmänna skyddad mot påtvingat kroppsligt
    ingrepp även i annat fall än som avses i 4 och 5 §§. Han är därjämte skyddad mot
    kroppsvisitation, husrannsakan och liknande intrång samt mot undersökning av
    brev eller annan förtrolig försändelse och mot hemlig avlyssning eller upptagning
    av telefonsamtal eller annat förtroligt meddelande.” Lag (1976:871).

  15. 15

    [...] lördags var det en manifestation om FRA-förslaget i Stockholm. Talare var bland andra Rick falkvinge och Anna Troberg. Rick [...]

  16. 16

    [...] jag förra lördagen deltog i manifestationen mot FRA så hörde jag bland andra Christian Engström tala. Och han sådde ett frö i mitt huvud som jag [...]

  17. 17

    [...] inte tåla att jag inte försökt göra mitt yttersta för att göra en skillnad. Jag var med vid manifestationen 31 maj, men det var lite löjligt att inte Piratpartiet lyckades frambringa en större skara av sina egna [...]

  18. 18

    [...] hade en bra manifestation på Medborgarplatsen i Stockholm som öppnade ögonen på många — piratrörelsen fick många [...]

  19. 19

    [...] grejer även offline. Jag har själv känt mig ganska desillusionerad sedan jag åkte hem från manifestationen på Medborgarplatsen då det visat sig att responsen från traditionell media blev absolut tystnad. Falkvinges [...]

  20. 20

    [...] politikerna själva kan se folket. Problemet är bara att jag blir av med två hela arbetsdagar (igen)… Alternativet är Göteborg. Inte lika spännande att marschera Avenyn upp (igen) men å [...]

  21. 21

    [...] har inte suttit vid datorn särskilt mycket i helgen, och eftersom jag inte kunde närvara på Piratpartiets manifestation på Medborgarplatsen i lördags så har jag fått nöja mig med att läsa om det i en hel drös med bloggar [...]

Add a Comment

On Facebook

More in Pirate Parties

Christopher Lauer speaks in Berlin State Parliament
22

Pirate Parties

Pirate Parties

Christian Engström, Member of European Parliament, in Plenary
3

Pirate Parties – Christian Engström

Pirate Parties – Christian Engström

Rick Falkvinge in front of European Parliament
28

Pirate Parties

Pirate Parties

Pirate Party Pumpkin and Tripod. [Image CC-BY K`Tetch]
3

Infopolicy – Andrew Norton

Infopolicy – Andrew Norton

Scene from Piratenpartei's election night party
5

Pirate Parties

Pirate Parties

Election night party in Berlin. Nine percent!
28

Pirate Parties

Pirate Parties

Arlanda terminal 2
5

Pirate Parties

Pirate Parties

Other Recent Headlines

A poster of Joe Arpaio proud of being associated with the KKK. CC-BY-NC-ND by katerkate
0

Freedom of Speech – Andrew Norton

Freedom of Speech – Andrew Norton

A pair of Nike shoes. Photo by Ben Dodson (bendodson) at Flickr, CC-BY-NC.
30

Repression – Thijs Markus

Repression – Thijs Markus

Dark-skinned, possibly malnourished hand holding a crumpled one-dollar note
5

Infopolicy – Anonymous

Infopolicy – Anonymous

ettu
12

Activism – Travis McCrea

Activism – Travis McCrea

I wonder if Hallmark sells "Sorry you've been stripped of your nationality" cards. (Photo from Flickr user anorwood)
16

Process of Law – Zacqary Adam Green

Process of Law – Zacqary Adam Green

Two builders looking at building plans; building skeleton in background
23

Swarm Management

Swarm Management

About The Author

Rick is the founder of the first Pirate Party and is a political evangelist, traveling around Europe and the world to talk and write about ideas of a sensible information policy. He has a tech entrepreneur background and loves whisky.

More On Infopolicy

Spirit fingers at Occupy Wall Street - Flickr photo from getdarwin
17

Privacy – Zacqary Adam Green

Privacy – Zacqary Adam Green

A tip jar filled with cash on a bar. I was too lazy to come up with a better idea for a picture.
18

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

lv
7

Copyright Monopoly – Travis McCrea

Copyright Monopoly – Travis McCrea

Stenciled spraypaint on wall saying "The Writing On The Wall". Photo by duncan at Flickr, CC-BY-NC.
3

Reflections – Johanna Drott

Reflections – Johanna Drott

Blond hair businesswoman with katana sword
18

Freedom of Speech

Freedom of Speech

Keyboard with a "buy" button
3

Infrastructure – Emma Opassande

Infrastructure – Emma Opassande

Colosseum, illustrating fights to the death.
6

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Are you a Warrior? Or a Wimp?
3

Copyright Monopoly – Andrew Norton

Copyright Monopoly – Andrew Norton

The city from Blade Runner. It's cool for about five minutes, and then you realize it actually kinda sucks to live there.
7

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

OnAir
15

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Pirates learning place
11

Copyright Monopoly – David Xanatos

Copyright Monopoly – David Xanatos

A man kissing his piles of money
19

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Photo from Wroclaw, Poland
1

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Oh my god it's Steve fgsfdin Jobs!!!
14

Reflections – Zacqary Adam Green

Reflections – Zacqary Adam Green

A rainbow of lightbulbs. Stop laughing.
8

Diversity – Zacqary Adam Green

Diversity – Zacqary Adam Green

I whip my slave back and forth, I whip my slave back and forth
26

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Shiny Gold Coins
16

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Clock with timescale of years instead of hours
22

Patent Monopolies

Patent Monopolies

Profit
21

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

All text on this site is Public Domain / CC0 unless specifically noted and credited otherwise. Copy, remix, and inspire. (Troll policy.)
Log in | Original theme design by Gabfire themes (heavily modified)