• Flattr FoI: 
Falkvinge &Co. on Infopolicy
FALKVINGE &CO. ON
INFOPOLICY
Falkvinge on Infopolicy - Home
»

Tack till Endemoniada för bilden

24

Uncategorized

Uncategorized

Medan jag ändå skriver strönoteringar vill jag passa på att tacka Endemoniada för bilden som jag använder till höger. Jag har givit cred i filnamnet, men vill passa på att kredda lite mer än så. Bilden verkar ge starka reaktioner runt hela lägret – men extremt olika starka reaktioner. Vad tycker du om den?

{democracy:3}

You've read the whole article. Why not subscribe to the RSS flow using your favorite reader, or even have articles delivered by mail?

About The Author: Rick Falkvinge

Rick is the founder of the first Pirate Party and is a political evangelist, traveling around Europe and the world to talk and write about ideas of a sensible information policy. He has a tech entrepreneur background and loves whisky.

Liked This?

By participating in the discussion and posting here, you are placing your contribution in the public domain (CC0). If you are quoting somebody else, credit them.

Contributors take own responsibility for their comments.

24

  1. 1
    Alex

    Jag tycker bilden hamnar närmare stasi än upplyst integritetskämpe. För aggresiv /Alex

  2. 2
    Stoffe

    Håller med Alex. Blicken är skrämmande och med det uppklädda utseendet (i sig inte fel!) så för det mer tankarna till brunbyxa än lila skjorta. Kanske läser man för mycket i det, men framtoning är ju allt dessa dagar.

    Skulle vilja se något som mer säger upplysning än upplyssning, så att säga…

  3. 3
    Mr Profit

    Jag tycker den är schysst, men du ser kanske lite väl “staljad” ut. Du riktar ju dig till de som vill ha en gräsrotskämpe och då finns det nog ett egenvärde i att se “vanlig” ut.

  4. 4
    Jesper

    Håller med Mr Profit. Man känner sig övervakad nu för tiden när man läser på sidan. “Han ser dig…”

  5. 5

    Tycker du liknar Alex Jones, han är mr. Megafon i USA..

    Ser likheter mellan er två och det verkar som om du vet mer än vad som händer i världen än vad du skriver om, så det kanske förhoppningsvis blir lite mer agressiv användning av den där megafonen i framtiden..

    Ni som skrivit i kommentarerna: Börjar ni bli paranoida? Ni kan väl inte mena allvar med att ni känner er övevakade på denna blogg, bara för att det finns en bild på Rick med en megafon i högsta hugg.. Kom ner i kaninhålet och börja utforska vad som egentligen händer i omvärlden och ta reda på vilka som egentligen styr denna värld, DÅ har ni anledning att bli paranoida!!

  6. 6

    Jag får känslan “militant enfrågeextremist” av bilden. Typ BSS-typerna… Anvävder megafon för att framföra sina åsikter och samtidigt undvika jobbiga frågor.

    Nu VET jag ju att det inte stämmer på dig, men det är mina reaktioner kring bilden.

    MrArbocs senaste bloggpost: Tävlingar och ost!

  7. 7
    Audi A3 Sportback 2.0T Quattro

    Jag gillar bilden.

    Men uppenbarligen finns risken att den misstolkas, och det har Piratpartiet inte råd med inför valen 2009 och 2010…

  8. 8
    Gustav

    Gött konspiratoriskt från Infokrigaren där. Alex Jones är ju inte bara en megafonens påläggskalv utan även foliehattens. 9/11-truther, orolig för frimurare och Bilderbergmöten – snart börjar han med reptiler från rymden också ;)

    Sådant vill man ju givetvis inte bli förknippad med, men risken är nog liten i slutändan. Personligen vet jag inte vad jag tycker om bilden, men det är iaf bra att sticka ut och inte stå och fejk-le som en plastig smilfink likt alla andra politiker.

  9. 9
    blondin-rikard

    Tycker det är intressant med en partiledare som framställer sig som en aktivist på demonstration (mina associationer).

    Jämfört med partiledare som sporadiskt kommunicerar via DN kommuniké (debatt) så tycker jag det är sympatiskt.

  10. 10
    Kluris

    Tycker gott att du istället kan använda någon av dessa två:
    Rick i kvällsljus eller lite business-aktig

    Den du har nu ger mig obehagliga vibbar, du ser oerhört hårt stajlad ut. Hästhandlar-oärlighet är ord som far i mitt huvud, typ. någon som måste ta till en mass yttre attribut för att släta över och framstå som något personen inte är. Lite påklistrad image som hör hemma på artister, cirkusclown för att utrycka det plumpt.

  11. 11
    Andreas

    Att du hade valet “Rick borde varit naken på bilden i stället. Och 20 år yngre. Och kvinna.” gör det definitivt svårt att hålla sig borta från det alternativet. Annars skulle jag säga alternativ 3, nämligen “Båda ovanstående. Det är ingen motsättning.”

    Anser att bilden är oerhört passande till denna bloggen och vad du står för.

  12. 12
    Rick Falkvinge

    För alla som föredrar en medborgarrätts- och politikbloggare som har nakenbilder på sig själv, och som dessutom är 20 år yngre än mig och kvinna, så rekommenderar jag Johanna Sjödin.

    Hon var aktiv i FRA-debatten men bloggar oftast om sexualpolitik. (Nakenbilderna är en del av den politiska framtoningen. Den som tar henne för banal gör ett gigantiskt misstag.)

  13. 13
    Putte

    Är Rick så rödhårig i verkligheten?

  14. 14

    Andreas, är inte 20 år lite mycket? Hur gammal är Rick egentligen?

    Markus “LAKE” Berglunds senaste bloggpost: Dagens lakonism

  15. 15
    Max

    Riktigt sliskig studiobildsstil. Skulle den kännas äkta skulle det vara en annan sak.

  16. 16

    Gustav, du tror att du vet hur världen fungerar, det märks tydligt på din attityd, allt det som bland annat Alex Jones har pratat om i 15 år syns nu tydligt, om man vill se. Allt från övervakning av medborgare/kriget mot terrorismen till denna globala finanskris, hur har han fått reda på detta i förtid? Han har läst lagar/böcker och annan litteratur som just medlemmar i CFR, Bilderberg och andra NGO’s/Tankesmedjor skrivit själva..

    Jag visste tex om denna stundande finanskris redan för 2år sedan och jag är inte ens insatt/kunnig i ekonomi, men det finns dom som är duktiga på bland annat ekononomi och dom gästar Alex Jones radioprogram, dessa personer har inga bindningar till Tankesmedjor/NGO’s, Banker, Regering så dom sitter inte och ljuger dom säger som det är och hur det kommer att bli och det är tyvärr ingen vacker framtid..

    Men det vet ju inte Gustav nåt om, han vet redan hur världen fungerar, han har politiker som säger sanningen till folket..

  17. 17
    Erik

    Tyvärr ser det på bilden mer ut som om du är en av dem som vill övervaka oss mer än motsatsen.

  18. 18
    Richard

    Den får dig att se ut som en kombination av Alex Jones och Eddie Izzard!

  19. 19
    Gustav

    O ädle informationskrigare; det fanns som du säger tidiga tecken på att finanskrisen var en fråga om när, inte om. Det behövde man inte bevaka Bilderbergmöten för att känna till. Jones kan ju inte undgå att ha rätt om vissa saker, med tanke på allt han engagerar sig i. Han är långtifrån den ende som varnat för dessa faror, men definitivt en av de med mest skruvad uppfattning om orsakskejdorna.

    Jag säger mig inte ha koll på hur allt fungerar och jag är extremt skeptisk mot politisk maktutövning i gemen, men det betyder inte att jag måste ta steget över till foliehattande. Såsom världskonspirationer av olika slag.

    Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

  20. 20
    Anders Troberg

    Jag gillar bilden. Den är klassiskt “upp på barrikaderna”-romantisk. Är man ett utmanarparti så måste man se ut som det, och det är ju inte som om han står och viftar med en AKM… Visst, vissa grupper kommer inte att gilla den, men face it, de skulle inte rösta på oss om vi så hotade med att köra upp en megafon i baken på dem. På tvären.

    Man ska inte försöka vinna alla väljare, man ska försöka vinna de väljare som man har en rimlig chans att vinna. Att jaga väljare djupt inne i motståndarlägret är bara bortslösade resurser.

    Det sagt, så skulle det inte varit fel om han var naken, 20 år yngre och kvinna, men det skulle nog kostat fler röster…

  21. 21

    Definitivt Eddie Izzard. Men inte på ett bra sätt.

    Ahrumans senaste bloggpost: Key to QWERTY

  22. 22

    Haha, vilka sköna reaktioner på en extremt spontan bild :)

    Jag är glad att Rick gillar den i alla fall. Personligen tycker jag inte den uppmanar tankar om brunskjortor eller liknande, utan bara att den är intensiv och manande, kanske iofs. en smula anklagande :>

    Tack för creddningen!

  23. 23
    Mikael

    Jag tycker att bilden för tankarna till en sliskig pedofil.

    Jag brukar tipsa så många som möjligt att läsa på den här sidan, och jag tycker bilden ska bytas ut. :/

  24. 24
    Lars

    OK, lite kul med olika bilder, men just bärsbilden känns inte så förtroendegivande.

    @Anders Troberg: Jag gillade inte den första bilden, och jag röstade på piratpartiet 2006. Fast det betyder ju iochförsig att jag inte behöver vinnas över som väljare…

Add a Comment

On Facebook

More in Uncategorized

guy fawkes execution
0

Civil Liberties – Andrew Norton

Civil Liberties – Andrew Norton

Other Recent Headlines

A poster of Joe Arpaio proud of being associated with the KKK. CC-BY-NC-ND by katerkate
3

Freedom of Speech – Andrew Norton

Freedom of Speech – Andrew Norton

A pair of Nike shoes. Photo by Ben Dodson (bendodson) at Flickr, CC-BY-NC.
30

Repression – Thijs Markus

Repression – Thijs Markus

Dark-skinned, possibly malnourished hand holding a crumpled one-dollar note
5

Infopolicy – Anonymous

Infopolicy – Anonymous

ettu
12

Activism – Travis McCrea

Activism – Travis McCrea

I wonder if Hallmark sells "Sorry you've been stripped of your nationality" cards. (Photo from Flickr user anorwood)
18

Process of Law – Zacqary Adam Green

Process of Law – Zacqary Adam Green

About The Author

Rick is the founder of the first Pirate Party and is a political evangelist, traveling around Europe and the world to talk and write about ideas of a sensible information policy. He has a tech entrepreneur background and loves whisky.

More On Infopolicy

Spirit fingers at Occupy Wall Street - Flickr photo from getdarwin
18

Privacy – Zacqary Adam Green

Privacy – Zacqary Adam Green

A tip jar filled with cash on a bar. I was too lazy to come up with a better idea for a picture.
18

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

lv
7

Copyright Monopoly – Travis McCrea

Copyright Monopoly – Travis McCrea

Stenciled spraypaint on wall saying "The Writing On The Wall". Photo by duncan at Flickr, CC-BY-NC.
3

Reflections – Johanna Drott

Reflections – Johanna Drott

Blond hair businesswoman with katana sword
18

Freedom of Speech

Freedom of Speech

Keyboard with a "buy" button
4

Infrastructure – Emma Opassande

Infrastructure – Emma Opassande

Colosseum, illustrating fights to the death.
6

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Are you a Warrior? Or a Wimp?
3

Copyright Monopoly – Andrew Norton

Copyright Monopoly – Andrew Norton

The city from Blade Runner. It's cool for about five minutes, and then you realize it actually kinda sucks to live there.
7

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Pirate Party Pumpkin and Tripod. [Image CC-BY K`Tetch]
3

Infopolicy – Andrew Norton

Infopolicy – Andrew Norton

OnAir
15

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Pirates learning place
11

Copyright Monopoly – David Xanatos

Copyright Monopoly – David Xanatos

A man kissing his piles of money
19

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Photo from Wroclaw, Poland
1

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Oh my god it's Steve fgsfdin Jobs!!!
14

Reflections – Zacqary Adam Green

Reflections – Zacqary Adam Green

A rainbow of lightbulbs. Stop laughing.
8

Diversity – Zacqary Adam Green

Diversity – Zacqary Adam Green

I whip my slave back and forth, I whip my slave back and forth
26

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Shiny Gold Coins
16

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Clock with timescale of years instead of hours
22

Patent Monopolies

Patent Monopolies

Profit
21

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

All text on this site is Public Domain / CC0 unless specifically noted and credited otherwise. Copy, remix, and inspire. (Troll policy.)
Log in | Original theme design by Gabfire themes (heavily modified)