• Flattr FoI: 
Falkvinge &Co. on Infopolicy
FALKVINGE &CO. ON
INFOPOLICY
Falkvinge on Infopolicy - Home
»

Meddelande till de etablerade politikerna

14

Pirate Parties

Pirate Parties

Meddelande till de etablerade politikerna som anser att fri, dubbelriktad och oövervakad kommunikation är Av Ondo:

Jag vet att ni har extremt svårt att förstå rationella argument om fildelning och Internets demokratiserande katalytiska effekt. Vi har försökt prata med er sedan 2003 och försökt ge er en annan bild än den som upphovsrättslobbyn ger.

Piratpartiet startades för att det enda språk politiker förstår är att de riskerar att tappa opinion och bli av med jobbet i förnedring över att ingen tycker om dem. Rationella argument biter inte. Så nu precis innan debatten om Privatpolislagen IPRED1 ska ta fart på riktigt, så kanske det här är ett argument som ni förstår bättre?

För annars är vårt fulla och uttalade mål att se till att ni blir av med jobbet i förnedring över att ni inte förstår dagens verklighet.

Pingat på Intressant. Andra bloggar om , , , , , ,

You've read the whole article. Why not subscribe to the RSS flow using your favorite reader, or even have articles delivered by mail?

About The Author: Rick Falkvinge

Rick is the founder of the first Pirate Party and is a political evangelist, traveling around Europe and the world to talk and write about ideas of a sensible information policy. He has a tech entrepreneur background and loves whisky.

Liked This?

By participating in the discussion and posting here, you are placing your contribution in the public domain (CC0). If you are quoting somebody else, credit them.

Contributors take own responsibility for their comments.

14

  1. 1
    Markus

    Statistik är alltid roligt att använda som vapen, hur ser det där ut om x-axeln börjar på 0? :D

  2. 2

    Det har jag också undrat. Vore kul att få se statistik över hur piratpartiets medlemsantal sett ut sedan starten.

    Kollade igår på wikipedia och där syns att samtliga andra partiers medlemsantal är i fritt fall sedan 60-talet (med undantag för miljöpartiet som inte fanns då men även de tappar medlemmar.) Skulle vara kul att se åldersfördelningen på gammelpartierna. Jag misstänker nämligen att medlemsraset till hyfsad del beror på att medlemmarna helt enkelt dör av fortare än de ersätts med nya.

    Jämför t.ex SSU som har mindre än 4000 medlemmar trotts att moderpartiet fortfarande ligger över 100.000.

    Henrik Hoffströms senaste bloggpost: Aftonbladet vill ha in förslag på alternativ till IPRED

  3. 4
    jeffer

    Du har helt rätt – Rick!

    Lobbyisterna, statsbyråkraterna och politikerna föraktar oss och spottar på oss. Det som hänt de senaste veckorna har jag inte trott varit möjligt. De politiker vi – folkflertalet – valt att representera oss och våra intressen, väljer särintressena framför oss. Detta trots att nackdelen för flertalet medborgare är enormt mycket större än en eventuell fördel för särintresset – om det överhuvud taget finns någon fördel ens för dem.

    Det finns inget alternativ till piratpartiet. Piratpartiet är vår enda chans att inte bli spottade på – vår enda chans att signalera att vi fått nog! EU-valet närmar sig.

    Pricka in i kalendern vilket parti som gäller. Därför att valdagen är enda dagen då politiker, statstjänstemän och lobbyister har respekt för oss. Vi måste rösta på piratpartiet, därför att det finns inget annat sätt som för oss att få respekt. Politikerna måste få feed-back och piratpartiet är den enda feed-back som de kommer att bry sig om.

    Piratpartiet är ensamt om att kompromisslöst se internet och fildelning som en möjlighet och lika kompromisslöst bekämpa godtyckliga angrepp mot människors privatliv. Det finns inga alternativ – det är i sig riktigt riktigt otäckt och ännu större skäl att stödja piratpartiet.

  4. 5
    Robjoh

    Kul att se att vi ökar antalet medlemmar, nu gäller det bara att mobilisera oss inför EU-valet nästa år, skulle vara så skönt att läsa tidningen efter en valseger :D

  5. 6
    savaric

    En sak är säker…går IPRED igenom kommer jag i princip att sluta köpa svenska och amerikanska filmer.

    Detta från någon som är Diamantkund på Discshop, dvs har spenderat minst 15 000 kr hos dem under ett år.

    Jag har inget behov av att stödja företag som spottar mig i ansiktet.

  6. 8

    Jag älskar språket i detta inlägget! Visa dom var skåpet skall stå Rick!

    Och jo, även om det är inzoomat så framgår de ttydligt att så är fallet och från 6000 till 6400 är ändå en ökning på över 6%. Och dessutom så är jag övertygad om att det är en större ökning än något annat parti har sett under samma månad på många många år.

    Hanss senaste bloggpost: Helt off topic

  7. 9
    Fredrik

    Vill bara tillägga att jag som piratpartist sen 2006 äntligen har fått vänner och familj att öppna ögonen!
    Nu har båda mina föräldrar och min ena bror bestämt sig för att piratpartiet är det enda valet vi har ifall vi vill ha en rätt till vårt eget privatliv!

  8. 10
    HR

    Yeah, vi har IPRED1 pågående, till våren har vi Datalagringsdirektivet, sedan kommer euvalet…
    Dreamhack Winter gör gott för Ung Pirat och PP.

    Så sådana här 400+ medlemmars inflöden blir det flera av.

    /HR

    Underbart, vi siktar på två mandat.

  9. 11
    Jonas

    Ett litet humortips som du kanske redan sett: http://www.youtube.com/watch?v=PdjcSGo1hJg&eurl=http://blogg.svd.se/ledarbloggen?id=9810

    Året är 1979 och musikerförbundet upprörs över att discomusiken dödar dansbanden, den så kallade “dansbandsdöden” featuring bland annat en snyftande dansbandsmusiker som söker a-kassa, en förbundsordförande som inte kan acceptera att man lyssnar på musik utan att betala dansbandsmusikerna samt en skön disco-DJ som utan att vilja någon något ont bara vill spela lite mer dansant musik än den föråldrade dansbandsmusiken.

    Förbundsordföranden säger med krav på indraget serveringstilltånd för discon utan levande musik:
    “Den nya tekniken har kommit för att stanna och den har också många fördelar när det gäller att stimulera fram ett musikliv, ett musikintresse. Men det får INTE utvecklas till att bli ett alternativ till ett arbetstillfälle som konkurrerar ut den levande musiken.”

    Disco-DJn klagar över bisarra maffiametoder från en föråldrad branch.

    Historien går igen. Att de aldrig lär sig…

  10. 12
    ZG

    ang. PPs medlemsstatestik: Vad hände perioden april-juni 2007? (helt borta)

  11. 13
    HR

    Det hände också 2008 i april (den 15) och i början av juni.

    Det blir antagligen omärkbart 2009, det är nog inte så många som förnyat två gånger och som inte förnyar den tredje.

    Där har du svaret för juni; en stor del av dom som strömmade in efter Pirate Bay-raiden förnyade inte efter ett år, av de som blev kvar var det några som inte förnyade andra gången.

  12. [...] Det tycker jag är roligt att det gör. Lika bra är det att det går strålande för piratpartiet. Kan det månne ha att många andra pratier är fullkomligt i otakt med [...]

Add a Comment

On Facebook

More in Pirate Parties

Christopher Lauer speaks in Berlin State Parliament
22

Pirate Parties

Pirate Parties

Christian Engström, Member of European Parliament, in Plenary
3

Pirate Parties – Christian Engström

Pirate Parties – Christian Engström

Rick Falkvinge in front of European Parliament
28

Pirate Parties

Pirate Parties

Pirate Party Pumpkin and Tripod. [Image CC-BY K`Tetch]
3

Infopolicy – Andrew Norton

Infopolicy – Andrew Norton

Scene from Piratenpartei's election night party
5

Pirate Parties

Pirate Parties

Election night party in Berlin. Nine percent!
28

Pirate Parties

Pirate Parties

Other Recent Headlines

Your Face is a Saxophone characters. Their faces are a cigarette, a lightbulb, a bottle opener, and a camera. Your face, however, is still a saxophone.
15

Activism – Zacqary Adam Green

Activism – Zacqary Adam Green

A poster of Joe Arpaio proud of being associated with the KKK. CC-BY-NC-ND by katerkate
3

Freedom of Speech – Andrew Norton

Freedom of Speech – Andrew Norton

A pair of Nike shoes. Photo by Ben Dodson (bendodson) at Flickr, CC-BY-NC.
30

Repression – Thijs Markus

Repression – Thijs Markus

Dark-skinned, possibly malnourished hand holding a crumpled one-dollar note
5

Infopolicy – Anonymous

Infopolicy – Anonymous

ettu
12

Activism – Travis McCrea

Activism – Travis McCrea

I wonder if Hallmark sells "Sorry you've been stripped of your nationality" cards. (Photo from Flickr user anorwood)
18

Process of Law – Zacqary Adam Green

Process of Law – Zacqary Adam Green

About The Author

Rick is the founder of the first Pirate Party and is a political evangelist, traveling around Europe and the world to talk and write about ideas of a sensible information policy. He has a tech entrepreneur background and loves whisky.

More On Infopolicy

Spirit fingers at Occupy Wall Street - Flickr photo from getdarwin
18

Privacy – Zacqary Adam Green

Privacy – Zacqary Adam Green

A tip jar filled with cash on a bar. I was too lazy to come up with a better idea for a picture.
18

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

lv
7

Copyright Monopoly – Travis McCrea

Copyright Monopoly – Travis McCrea

Stenciled spraypaint on wall saying "The Writing On The Wall". Photo by duncan at Flickr, CC-BY-NC.
3

Reflections – Johanna Drott

Reflections – Johanna Drott

Blond hair businesswoman with katana sword
18

Freedom of Speech

Freedom of Speech

Keyboard with a "buy" button
4

Infrastructure – Emma Opassande

Infrastructure – Emma Opassande

Colosseum, illustrating fights to the death.
6

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Are you a Warrior? Or a Wimp?
3

Copyright Monopoly – Andrew Norton

Copyright Monopoly – Andrew Norton

The city from Blade Runner. It's cool for about five minutes, and then you realize it actually kinda sucks to live there.
7

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

OnAir
15

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Pirates learning place
11

Copyright Monopoly – David Xanatos

Copyright Monopoly – David Xanatos

A man kissing his piles of money
19

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Photo from Wroclaw, Poland
1

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Oh my god it's Steve fgsfdin Jobs!!!
14

Reflections – Zacqary Adam Green

Reflections – Zacqary Adam Green

A rainbow of lightbulbs. Stop laughing.
10

Diversity – Zacqary Adam Green

Diversity – Zacqary Adam Green

I whip my slave back and forth, I whip my slave back and forth
26

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Shiny Gold Coins
16

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Clock with timescale of years instead of hours
22

Patent Monopolies

Patent Monopolies

Profit
21

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

All text on this site is Public Domain / CC0 unless specifically noted and credited otherwise. Copy, remix, and inspire. (Troll policy.)
Log in | Original theme design by Gabfire themes (heavily modified)