• Flattr FoI: 
Falkvinge &Co. on Infopolicy
FALKVINGE &CO. ON
INFOPOLICY
Falkvinge on Infopolicy - Home
»

Sluta ta Jan Rosén som opartisk!

42

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Nu har det hänt igen. Jan Rosén har presenterats i media som en opartisk bedömare och tolkare av rättegången mot The Pirate Bay. Exempel: Nyheter24, Computer Sweden, Svenska Dagbladet.

Jan Rosén ställer glatt upp med sin titel “professor i civilrätt”. Men han har fler titlar, och de är mycket relevantare i det här sammanhanget.

Jan Rosén är ORDFÖRANDE i FÖRENINGEN FÖR UPPHOVSRÄTT, för i helvete. Han representerar uttryckligen upphovsrättsmaximalisterna. När han satt på riksdagens hearing om Ipred var han inkallad som sakkunnig, men drev en tydlig politisk linje oerhört hårt. Tyvärr syntes inte det för dem som var okunniga och frågade honom just i rollen som sakkunnig, men det syns tydligt som dagsljus för oss som också kan frågorna.

När Jan Rosén säger att Sverige måste gå ut ur EU ifall vi inte skärper upphovsrätten, så är det propaganda från en part i debatten som vill sänka beslutsfattarnas moral för sin egen vinning.

Jag vill aldrig se honom presenteras som opartisk igen.

Pingat på Intressant. Andra bloggar om , , , , , ,

You've read the whole article. Why not subscribe to the RSS flow using your favorite reader, or even have articles delivered by mail?

About The Author: Rick Falkvinge

Rick is the founder of the first Pirate Party and is a political evangelist, traveling around Europe and the world to talk and write about ideas of a sensible information policy. He has a tech entrepreneur background and loves whisky.

Liked This?

By participating in the discussion and posting here, you are placing your contribution in the public domain (CC0). If you are quoting somebody else, credit them.

Contributors take own responsibility for their comments.

42

  1. 1
    Nisse

    Personligen tror jag det bästa vore om TPB blev fällda. Och den enda anledningen till att jag tycker det är att en fällande dom skulle ge ett ramaskri ibland folk och skulle sannolikt tvinga fram lättnader i lagstiftningen.

    En friande dom skulle tvärtemot tvinga politikerna att stifta än mer drakoniska lagar. Om vi tycker IPRED är illa så tror jag det är en västanfläkt mot vad vi skulle få se ifall TPB blev friade.

  2. 2
    Trustor

    Rana rama häxprocessen som är på gång. Alla inblandade, utom de åtalade, har intresse i att få åtalade dömda. Hur kan detta kallas för rättvisa?

  3. 3
    HR

    Ni.. Vi skall se på fan om dom döms!

    Det är inte bara dom 800 000 svenskarna som samtidigt fildelar utan det är dom 22 000 000 som samtidigt fildelar globalt via piratbukten som blir sura.

    Givetvis tar vi avstånd från dataintrång och annat — vi arbetar parlamentariskt för en reform.

  4. 4
    CC

    Håller till viss del med Nisse, men å andra sidan kommer “folk i allmänhet” få upp ögonen ordentligt för de här frågorna iom rättegången, oavsett utslag, jag tror att piratrörelsen kommer att “gaina en level” och att alla (politiker, medier etc) tvingas tala klarspråk kring dessa frågor.

  5. 5
    CC

    HR: Precis, fälls de kommer “de” att få se på fan. Bra och tydligt uttryckt ;)

  6. 7
    mengedej

    Skulle vara kul om PP kan tolka kulturutredningen och de nya målen för kulturpolitiken. Skulle vilja påstå att de sätter huvudet på spiken utan att förstå det själva.

  7. [...] innan jag börjar njuta så måste jag haka på Falkvinge lite. Fan vad irriterande det är när Jan Rosén framställs som opartisk i bland annat SvD. [...]

  8. 8

    Kolla gärna in vad Scaber nestor skriver idag,
    liksom vad såväl han som jag skrev redan i höstas om att “de får redan betalt”….

    http://scabernestor.blogg.se/2009/february/genom-kassettskatten-har-copyswedeifpi-okat.html

    http://lars-ericksblogg.blogspot.com/2008/11/ska-inte-ungarna-lra-sig-att-betala-fr.html

    Lars-Erick Fs senaste bloggpost: Stuprör och överblick

  9. 9
    jeffer

    Bra inlägg!

    Att Rosén är part i målet är genant genomskinligt. Att lobbyn och deras allierade bland politiker, tjänstemän och media ändå knuffar fram honom på scenen, beror på deras förakt för alla andra. “Om vi presenterar vår kompis Jan Rosén som opartisk, så kommer idioterna att tro på det.” Det kan ni ju drömma om – lobbyister…

  10. 10
    Leo

    Ja är tudelad i frågan fria/fälla i TPB-rättegången.

    En fällande dom skulle precis som några skriver onekligen få folk att öppna ögonen, i alla fall kanske i EU-valet. Men i riksdagsvalet då? Då har folket glömt det här.

    En friande dom vore naturligtvis bra för rättssäkerheten och förtroendet för rättsväsendet i Sverige. Å andra sidan skulle det göra att lobbygrupperna skulle bearbeta våra politiker ännu hårdare, kanske till den grad att de skador som nu görs i form av lagstiftning inte kan göras ogjorda.

    Det här är en svår fråga.

    Leos senaste bloggpost: Wadsted: Medborgarrättsrörelsen är en sekt

  11. 11
    HR

    @Leo: Det går två tåg till, efter tingsrätt.

  12. 12
    Robert Andersson

    Jan Rosen = FUD

  13. 13

    mengedej:

    jag snabbskummade rapporten, och hade lite av samma tankar. Det känns som om de har undvikit fildelnigsfrågan noga, men det finns mycket ordande om nyordning, nytänk mm. Men lite för mycket ord kanske…

  14. 14
    Anders Hedberg

    Det är värre än att han bara har “fel” politisk åsikt – hans förening sponsras av målsägande i rättegången.

    http://www.upphovsrattsforeningen.com/medlemmar.asp

    Överst på listan hittar vi AB Svensk Filmindustri. Deras VD, Rasmus Ramstad ska vittna i rättegången för åklagarsidan.

  15. [...] Rosén har suttit i frågestund i riksdagen som expert, där han kläckte ur sig den ena idiotin efter den andra. nu senast [...]

  16. 15
    Leo

    @Hedberg:

    Bra grävt. Vem får ut den här informationen till media, så att de inte tar honom som opartisk kommentator?

    Leos senaste bloggpost: Wadsted: Medborgarrättsrörelsen är en sekt

  17. 16

    Jag läser ingenstans i de tre artiklarna att Jan Rosén skulle anses vara opartisk. SvD och Nyheter24 kallar honom förvisso “expert på området”, men samtliga lyfter klart och tydligt fram att han är ordförande för Svenska Upphovsrättsföreningen.

    Hur han framställdes som opartisk sakkunnig under IPRED-rättegången har jag ingen aning om, men de tre exempel som lyfts fram i det här inlägget tycker jag är rätt dåliga. En källa, utdrag eller dyl. från IPRED-rättegången skulle däremot uppskattas.

    EricJs senaste bloggpost: Instant-Messaging privacy

  18. 17
    Daniel

    Han är expert, expert på snacka skit.

  19. 19
    Fredrik

    Hittade en sida med en flash animering om hur saker och ting ter sig i england just nu, ska visa det för alla som inte tror mig här i sverige.

    Ett måste att titta på enligt mig:
    http://www.huesforalice.com/bbs/index.php?page=big

    De får till allt ifrån kamera övervakning till fra lagen.

  20. 20
    Rick Falkvinge

    @EricJ: Nyheter24 korrigerade sitt inlägg efter mitt påpekande.

  21. 21

    @Rick: Nå, det förklarar en del. Bra jobbat! :)

  22. 22
    Magnus

    Det kan vara värre än så. När jag pluggade juridik en gång i tiden var det den almänna uppfattningen på instutitionen att det var Jan Rosén som var ensamutredaren bakom den nya upphovsrättslagen. Vore intressant om någon grävde i det lite. Även om det inte var han vore det intressant att veta vem det var.

  23. 23
    Mr Profit

    Rick: Kolla även in “Sagor från livbåten” som länkar till dig. SvD:s andra “expert” som frågas är även han hårt knuten till immaterialrättsbranschen.

  24. [...] ett ökänt piratnäste och att vi får så otroligt dåligt rykte utomlands och nu senast av Janne Jävig som påstår att om TPB inte fälls så kommer WTO att ge Sverige pisk… eller [...]

  25. [...] kallas in som oberoende expert, men är ordförande i Föreningen för upphovsrätt. Jag citerar Rick Falkvinge: “Jan Rosén är ORDFÖRANDE i FÖRENINGEN FÖR UPPHOVSRÄTT, för i helvete. Han [...]

  26. [...] å andra sidan en uppenbart intressespäckad aktör från de som vill försvara uppovsrätten. Rick rasar över att medierna betraktar Rosén som opartisk, och i detta håller jag [...]

  27. 24
    ulrika

    även SR.SE presenterar Jan Rosén som professor i civilrätt. Utan att lägga till ordförandeskapet i föreningen för upphovsrätt.

    http://www.sr.se/webbradio/webbradio.asp?type=db&Id=1601286&BroadcastDate=&IsBlock=

  28. 25
    Anders W

    Såg på DiTV nu på morgonen… Där hade dom med Janne jävig som professor i civilrätt, inte ett ord om hans andra post… Jag hade högre tankar om Di…

  29. [...] det första: Jan Rosén är inte opartisk. För det andra: Är det bara rädslan att bli uthängd i gammelmedia som hindrar dom att ställa [...]

  30. [...] vecka ska vi prata om källkritik. Då ska vi se vad det är för nånting.” Helt apropå professorer som uttalar sig under oberoende flagg och glömmer att berätta att de också är en del av [...]

  31. 26
    Anaïs

    Så – smutsigt! Men vilken illustration av politikers okunnighet! De är ju helt i händerna på Lobbyn, utan att ens inse det. De vet inte vem som är opartisk, vem som är jävig, vem som har en dold agenda. De är ju som barn! Och de “styr Sverige” – we have a problem.

  32. [...] inte riktigt erkänna vår existens och än mindre vår legitimitet. Att inbjuda företrädare för upphovsrättsintressen tycks däremot inte vara något [...]

  33. [...] Norström delar sitt engagemang med personligheter som Jan Rosén, Henrik Pontén, Peter Danowsky och Monique Wadsted. Den förste var regeringens expert när IPRED [...]

  34. [...] är även den förening som Jan “professor i civilrätt” Rosén är ordförande [...]

  35. [...] inte en lobbygrupp i egentlig mening. Det är snarare en informationsförmedlare. Att dess olika medlemmar uttalar sig i media då och då. Och då. Och så vidare. Jan Rosén som skrivit ett antal [...]

  36. 27

    Man blir rentav illamående.

  37. 28

    Det är sjukt. Det är vad det är. Bra att du ryter till och använder orden “… för i helvete!”
    Kör hårt. Rösterna blir bara fler och fler ju mer av idioterna som uttalar sig i media.

  38. [...] är även den förening som Jan “professor i civilrätt” Rosén är ordförande [...]

  39. [...] Det “rasar” en hätsk debatt bland främst Piratpartister angående “jävige Janne” som har gjort sig berömd för att förespråka en upphovsrättskonservativ och korporativ lobbykampanj, se bland annat HAX och Falkvinge nu senast, och från #spectrial. [...]

  40. [...] kan hävda att Professor Jan Rosén, som också är ordförande för Svenska föreningen för upphovsrätt (SFU) där bland andra [...]

Add a Comment

On Facebook

More in Copyright Monopoly

lv
7

Copyright Monopoly – Travis McCrea

Copyright Monopoly – Travis McCrea

Colosseum, illustrating fights to the death.
6

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Are you a Warrior? Or a Wimp?
3

Copyright Monopoly – Andrew Norton

Copyright Monopoly – Andrew Norton

OnAir
15

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Pirates learning place
11

Copyright Monopoly – David Xanatos

Copyright Monopoly – David Xanatos

Other Recent Headlines

A poster of Joe Arpaio proud of being associated with the KKK. CC-BY-NC-ND by katerkate
3

Freedom of Speech – Andrew Norton

Freedom of Speech – Andrew Norton

A pair of Nike shoes. Photo by Ben Dodson (bendodson) at Flickr, CC-BY-NC.
30

Repression – Thijs Markus

Repression – Thijs Markus

Dark-skinned, possibly malnourished hand holding a crumpled one-dollar note
5

Infopolicy – Anonymous

Infopolicy – Anonymous

ettu
12

Activism – Travis McCrea

Activism – Travis McCrea

I wonder if Hallmark sells "Sorry you've been stripped of your nationality" cards. (Photo from Flickr user anorwood)
18

Process of Law – Zacqary Adam Green

Process of Law – Zacqary Adam Green

Christopher Lauer speaks in Berlin State Parliament
22

Pirate Parties

Pirate Parties

About The Author

Rick is the founder of the first Pirate Party and is a political evangelist, traveling around Europe and the world to talk and write about ideas of a sensible information policy. He has a tech entrepreneur background and loves whisky.

More On Infopolicy

Spirit fingers at Occupy Wall Street - Flickr photo from getdarwin
18

Privacy – Zacqary Adam Green

Privacy – Zacqary Adam Green

A tip jar filled with cash on a bar. I was too lazy to come up with a better idea for a picture.
18

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Stenciled spraypaint on wall saying "The Writing On The Wall". Photo by duncan at Flickr, CC-BY-NC.
3

Reflections – Johanna Drott

Reflections – Johanna Drott

Blond hair businesswoman with katana sword
18

Freedom of Speech

Freedom of Speech

Keyboard with a "buy" button
4

Infrastructure – Emma Opassande

Infrastructure – Emma Opassande

The city from Blade Runner. It's cool for about five minutes, and then you realize it actually kinda sucks to live there.
7

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Pirate Party Pumpkin and Tripod. [Image CC-BY K`Tetch]
3

Infopolicy – Andrew Norton

Infopolicy – Andrew Norton

A man kissing his piles of money
19

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Photo from Wroclaw, Poland
1

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Oh my god it's Steve fgsfdin Jobs!!!
14

Reflections – Zacqary Adam Green

Reflections – Zacqary Adam Green

A rainbow of lightbulbs. Stop laughing.
8

Diversity – Zacqary Adam Green

Diversity – Zacqary Adam Green

I whip my slave back and forth, I whip my slave back and forth
26

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Shiny Gold Coins
16

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Clock with timescale of years instead of hours
22

Patent Monopolies

Patent Monopolies

Profit
21

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Swarm Economy – Zacqary Adam Green

Google Plus - screenshot from introduction video, courtesy Google
30

Reflections

Reflections

Portrait of a concerned boy with the flag of Mexico painted on his face.
5

Copyright Monopoly

Copyright Monopoly

Patent Pending stamp on old, withered can
34

Patent Monopolies

Patent Monopolies

LulzBrazil
18

Infrastructure – Zacqary Adam Green

Infrastructure – Zacqary Adam Green

Content!
22

Reflections – Zacqary Adam Green

Reflections – Zacqary Adam Green

All text on this site is Public Domain / CC0 unless specifically noted and credited otherwise. Copy, remix, and inspire. (Troll policy.)
Log in | Original theme design by Gabfire themes (heavily modified)